PR w ochronie zdrowia i branży medycznej

Rola budowania pozytywnego wizerunku jednostki medycznej zyskuje na znaczeniu. Pacjent chce się leczyć w czystej, dobrze wyposażonej placówce, w której znajdzie profesjonalną pomoc i odpowiednie podejście. Wybierając placówkę i zespół medyczny, któremu powierzy swoje życie i zdrowie, kierują się tym, co na temat szpitala mówią i piszą inni.

Opinie dostępne w internecie, materiały prasowe, programy telewizyjne, wywiady z ekspertami – to elementy, z którymi w pierwszej kolejności zetknie się pacjent i które z dużym prawdopodobieństwem mogą zdecydować o tym, czy wybierze nasz szpital. Świadome zarządzanie wizerunkiem szpitala i dbanie o odpowiednią komunikację z otoczeniem to w dzisiejszych czasach czynniki decydujące o przewadze konkurencyjnej i sukcesie biznesowym.

PR dla szpitali

Od lat współpracuję ze szpitalami w zakresie prowadzenia komunikacji i budowy pozytywnego wizerunku.

W ramach obsługi PR proponuję kompleksowe rozwiązania uwzględniające specyfikę branży ochrony zdrowia:

  • analizę sytuacji wyjściowej placówki wraz z określeniem mocnych i słabych stron;
  • rekomendacje w zakresie prowadzenia komunikacji z pacjentami, wskazanie obszarów wymagających poprawy;
  • wskazanie odpowiednich narzędzi komunikacji i dopasowanie komunikacji do odbiorcy;
  • wsparcie w zakresie tworzenia komunikatów, oświadczeń, postów i odpowiedzi dla prasy;
  • doradztwo wizerunkowe i szkolenia medialne;
  • wsparcie w sytuacjach kryzysowych.

Wspólnie z zarządem placówki wyznaczam cele komunikacyjne, które chcemy osiągnąć.

Jak budować wizerunek szpitala w mediach?

Wspierając zarządy szpitali w budowaniu rozpoznawalności i renomy placówek, którymi zarządzają, dużą wagę przykładam do utrzymywania długofalowych i opartych na wzajemnym szacunku relacji z mediami. Dzięki temu moi klienci mają możliwość dotarcia do szerokiego grona odbiorców i zaprezentowania się jako eksperci w swojej dziedzinie.

Jak to działa?

  • Wspólnie z klientem ustalamy tematy, którymi można zainteresować dziennikarzy;
  • przygotowuję informację prasową oraz kontaktuję się z dziennikarzami, proponując realizację tematu;
  • przygotowuję klienta do wystąpienia przed kamerą i towarzyszę mu w przypadku wizyty w studiu;
  • w zależności od sytuacji organizuję konferencję prasową, plan zdjęciowy i wszystkie niezbędne elementy w placówce, tak by maksymalnie ułatwić pracę dziennikarzom,
  • monitoruję pojawiające się wzmianki w mediach.

PR dla placówek medycznych

Bill Gates powiedział kiedyś, że gdyby został mu ostatni dolar wydałby go na Public Relations. Pytanie, co zrobić, gdy prowadzimy małą placówkę medyczną np. przychodnię, a budżet nie pozwala na duże wydatki marketingowe?

Nie rezygnuj z możliwości, jakie daje ci PR

Public Relations nie jest zarezerwowany dla dużych szpitali, czy prywatnych podmiotów z pokaźnym budżetem. Każda, nawet najmniejsza przychodnia może z powodzeniem zadbać o swój wizerunek i zbudować relację z pacjentami dzięki odpowiednio prowadzonej komunikacji. Jeśli nie stać Cię na zatrudnienie specjalisty od PR-u czy wynajem agencji, nic straconego – zostań swoim PR-owcem. 

Jeśli jesteś lekarzem, prowadzisz indywidualną praktykę lekarską bądź przychodnię, w której przyjmujesz wraz z innymi lekarzami, to TY jesteś jej najważniejszą wizytówką. To Twoje nazwisko widnieje na stronie internetowej i na tobie spoczywa dbałość o stały rozwój placówki i regularny napływ pacjentów. Jednocześnie jako lekarz jesteś świadomy ograniczonych możliwości reklamy, narzuconych przez przepisy prawa. Możesz za to edukować swoich pacjentów, zachęcać do dbania o zdrowie czy organizować akcje profilaktyczne.

Buduj relacje

Sednem PR jest komunikacja. Na początek zdefiniuj kluczowe grupy otoczenia dla twojej firmy. Na pewno będą wśród nich pacjenci, pracownicy, być może podmioty współpracujące z placówką. Nie zapomnij także o lokalnej społeczności i mediach. Teraz zastanów się, co i w jaki sposób chcesz powiedzieć każdej z tych grup. Możesz wykorzystać do tego szereg dostępnych narzędzi: newsletter, media społecznościowe fora itp.

Dowiedz się, kto z lokalnych dziennikarzy zajmuje się tematyką medyczną. Pokaż, że jesteś otwarty na kontakty z mediami. Zaoferuj swoją pomoc jako eksperta w swojej dziedzinie. Nie narzucaj się i nie promuj na siłę swojej placówki – buduj długotrwałą relację opartą na wzajemnym szacunku.

Wyróżnij się

Zastanów się, czym twoja placówka wyróżnia się na tle innych? Nie skupiaj się tylko na ofercie. Może wprowadziłeś udogodnienia dla pacjentów, których nie ma w innych jednostkach? Zrobiłeś coś dla lokalnej społeczności? Świetnie! Niech ludzie się o tym dowiedzą. A może któryś z twoich pracowników ma niezwykłe hobby? Tym też się można pochwalić. Nikt nie zna Twojej placówki lepiej od Ciebie, na pewno znajdziesz wiele informacji, które można wykorzystać, by wyróżnić się na rynku.

Nie zapominaj o komunikacji wewnętrznej

Budując wizerunek placówki medycznej, nie możesz zapominać o swoich pracownikach. Rzetelne informowanie o sprawach dotyczących firmy, dwustronna komunikacja i poczucie wpływu na jej rozwój sprawią, że Twoi pracownicy będą czuli się odpowiedzialni za swoje miejsce pracy i staną się jego ambasadorami.

Pamiętaj, PR to nie reklama. Efekty nie przyjdą natychmiast, za to będą o wiele trwalsze i przyniosą wymierne korzyści.

Jak widzisz, wiele działań z zakresu budowania marki możesz zrealizować sam. Jeśli jednak zdecydujesz się skorzystać z pomocy, skontaktuj się ze mną i umów się na konsultację. 

Wypełnij poniższy formularz lub zadzwoń 662 319 035.

    +48 662 319 035